כל מה שרצית לדעת על אסטיגמציה (צילינדר) מאת ד"ר ניר ארדינסט ופרופ' יאיר מורד
אסטיגמציה מתארת ליקוי ראייה בעין והצילינדר הינו התיקון האופטי לאסטיגמציה. בהסבר פשוט, אסטיגמציה מתאר לרוב מצב שבו הקרנית (החלק השקוף בעין) אינה כדור מושלם אלא דומה למבנה אובלי (מבנה של ביצה או כדור פוטבול). מצב זה של הקרנית יגרום ל 2 מוקדים (פוקסים) שאינם על רשתית העין ולכן יגרם טשטוש ראייה. במילים אחרות: הצלינדר הוא מצב בו יש 2 מספרים בעין אחת.

שכיחות אסטיגמציה

שכיחות האסטיגמציה במחקר CLEERE שנערך בארה"ב עמדה על 34%. מחקר נוסף שנערך בבריטניה ובוצע ע"י גרמה יאנג ועמיתיו פורסם בשנת 2011 בכתב העת עדשות מגע והעין. המחקר בדק שכיחות אסטיגמציה בקרב 12,000 נבדקים ומצא ש 47% מהנבדקים היו בעלי אסטיגמציה של 0.75 דיופטר לפחות בעין אחת.

 

הסיבה לאסטיגמציה

הרציונל הקיים בעין הוא שהקרנית של העין אשר מרכזת את קרני האור תהיה ספרית, כלומר תהיה בעל מבנה כדורי מושלם. באסטיגמציה, הקרנית אינה בעל מבנה כדורי מושלם אלא שטוח מעט במישור מסוים (בדומה לכדור פוטבול או ביצה). כאשר מדובר על מבנה שטוח בציר מסוים בקרנית שאינו משמעותי הדבר אינו משפיע על הראייה. אולם כאשר יש מישור שטוח או קמור באופן משמעותי הדבר יוצר עיוות קרנית המשפיע על הראייה. עיוות זה בקרנית יוצר תמונה לא אחידה על הרשתית ולמעשה נקבל מופע של 2 פוקוסים שיכולים להיות בכל מקום ביחס לרשתית, לפניה, מאחוריה או פוקוס גם לפני הרשתית וגם מאחוריה.

סיבות נוספות לאסטיגמציה אך פחות שכיחות הן עיוות של עדשת העין או הטיית עדשת העין.

 

 

תיקון אסטיגמציה

ליקוי אסטיגמטי בעין מתוקן בהיבט האופטי באמצעות עדשה משקפיים או עדשות מגע טורית (צילינדר). עדשת צילנדר הינה עדשה בעלת שתי עוצמות תשבורת שונות הניצבות זו לזו (תמיד ב90 מעלות). הגורמת לדמויות של ליקוי האסטיגמציה להתפקס יחדיו על הרשתית.

 

ואם יש לי צלינדר?

מטופלים ונבדקים רבים מגלים לחרדתם שיש להם מרשם משקפיים הכולל צילינדר. כאמור, שכיחות הצילינדר במרשמים הינה כשליש מהמקרים והצילינדר עצמו אינו דבר מסוכן או בעייתי הדורש טיפול מיוחד. לעיתים יש להתרגל מעט למשקפיים בהם נעשה שינוי בצלינדר לעומת משקפיים קודמים ובכל מקרה יש לתת תשומת לב מיוחדת למקרים של צילינדר גבוה לרבות מקרים בהם הצילינדר גדל במהירות.

צילינדר אסטיגמציה

צילינדר ועדשות מדע

כיום ניתן להשיג מגוון עדשות מדע עם צילינדר, שנתיות, חודשיות ויומיות. כאשר הצילינדר אינו גדול או כאשר המרשם עצמו גדול משמעותית מהצילינדר, ניתן לנסות עדשות מגע ללא צילינדר ולבדוק אם חדות הראייה מספקת. עדשות מגע טוריות (צלינדריות) נוחות כמו עדשות אחרות אך עלותן גבוהה ב 50-100% יותר מעדשות ללא צילינדר.

 

מה קורה אם לא שמים צילינדר במשקפיים?

אם יש צורך בצילינדר ונותנים עדשות ספריות (ללא צלינדר) התוצאה תהיה טשטוש ראייה התלוי בכמות הצילינדר שלא תוקנה.

בעדשות מגע התופעה משמעותית פחות מכיוון שמבנה העדשה מתקנת בעצמו חלק מהצילינדר.

 

מתי נחשוד באסטיגמציה?

כאשר אדם מתלונן על טשטוש ראייה יחד עם כאבים מסביב לעין

כאשר הילד מתלונן על כאבים סביב העין וכאבי ראש אשר מתגברים בזמן הכנת שיעורי בית, קריאה, משחקים או כל עבודה ראייה מקרוב
כאשר הילד מתקרב מאוד אל הטלוויזיה
כאשר הילד מקרב מאוד את עיניו לדף בזמן עבודה או קריאה
כאשר הילד מתקשה לזהות עצמים קרובים ורחוקים גם יחד

כאשר יש טשטוש ראייה למרות שאדם מרכיב משקפיים ועוד.

בדיקת ראייה מסודרת אצל אופטומטריסט מוסמך חיונית למציאת מרשם המשקפיים המדויק, אבחון צילינדר והחלטה מקצועית לגבי המרשם הנכון.

 

ד"ר ניר ארדינסט ופרופ' יאיר מורד הינם מהמרכז לעצירת קוצר ראייה, ראשל"צ www.myopia.co.il

נערך ע"י דרור דקל אופטומטריסט